Telefon: +36 (20) 773 6816 E-mail: peyer.zoltan@gmail.com

Címkék

 

A maratoni verseny felkészülés utolsó szakasza

 

A periodizált maratoni edzésterv szerint verseny előtt 2-4 héttel vége van a felkészülés legnehezebb, legkimerítőbb szakaszának. Innentől kezdve hétről hétre fokozatosan visszavesszük a futás mennyiséget és a futás intenzitást is. Ebben az időszakban a regeneráció a legfontosabb cél. Ki kell pihennünk az előző periódusok kimerítő edzéseit. A sikeres versenyzéshez szükséges jó kondíciót az edzés mennyiség csökkentésével és a megfelelő mennyiségű pihenés révén szerezhetjük meg. A jó kondíciónk alapja az edzés terhelés és az azt követő regeneráció. Ha nem megfelelő a verseny előtti regeneráció akkor a maraton napján fáradt lábakkal állunk rajthoz. Tegyünk meg mindet azért, hogy a rajtnál csúcsformában álljunk készen arra, hogy a lehető legjobb teljesítményt tudjuk nyújtani. A teljes felkészülés során fontos az egyensúly megtalálása a terhelés és pihenés között. A sikeres felkészülés azon múlik, hogy mennyire tudjuk ötvözni edzéstervünkben a kimerítő edzéseket a könnyű futásokkal és a megfelelő mennyiségű pihenéssel. Az utolsó 2-4 hetes periódusban a kondíciónkon már nem tudunk javítani, ebben az időszakban a kondíció szinten tartására kell törekednünk.

 

 

A versenyt megelőző héten

 

A maraton felkészülés utolsó hetében legfontosabb célunk, hogy a versenyre csúcsformába, tökéletes állapotba kerüljünk mind fizikálisan, mind pszichésen. Az utolsó héten már teljes mértékben  regenerálódáson van a hangsúly. Az utolsó heti edzés, táplálkozás és pihenés nagy hatással lesz a maratoni teljesítményünkre.
Ezen a héten fontos, hogy az izomzat teljesen regenerálódjon a verseny napjára az izmokban semmilyen fáradságot ne érezzünk, valamint az energia raktárak az izom- és májglikogén raktárak feltöltött állapotba kerüljenek. Alapszabály, hogy ezen a héten kimerítő edzést már nem szabad végezni. Keddi és csütörtöki edzések könnyű, átmozgató jellegű futás, utána 6-8 repülő futás, és edzés végén egy hosszabb nyújtásból álljon.A maratoni felkészülés utolsó hetében kiemelt szerepe van a táplálkozásnak. Ezen a héten az izom- és májglikogén raktárak feltöltése a cél. A korábbi időszakhoz képest a csökkentett edzés mennyiséghez csökkentett kalória bevitelre van szükség. Étkezésünkben a tápanyagok arányát is meg kell változtatni, nagyobb mennyiségben fogyasszunk szénhidrátot és együnk kevesebb zsírt és fehérjét. Együnk naponta ötször, hatszor, válasszunk alacsony glikémiás indexű (GI) élelmiszereket.

 

 

Táplálkozás a versenyt megelőző napon

 

A verseny előtti napon pihenjünk, vagy csak nagyon könnyű futást végezzünk. Biztosítanunk kell az izomglikogén raktárak teljes feltöltődését és a megfelelő hidratáltságot. Az inzulin szint ingadozásának elkerülése miatt együnk sokszor, alacsony glikémiás indexű élelmiszereket fogyasszunk, kerüljük a cukros ételeket, italokat. Nagyon fontos az ebéd és a vacsora. A maraton előtti napon rendezett tészta parti is a szénhidrát raktárak feltöltését szolgálja. A glikogén raktárak feltöltéséhez vízre is szükség van ezért igyunk elegendő mennyiségű folyadékot.

 

 

A verseny nap

 

Aranyszabály, hogy a verseny napján már semmi újat ne próbáljunk ki, csak olyat fogyasszunk amit az edzések során kipróbáltunk. A megelőző napokban az izomglikogén raktárakat teljesen feltöltöttük, így a versenynap reggelén nagy mennyiségű reggelit nem kell fogyasztanunk. Azonban a májglikogén feltöltése miatt nem indulhatunk el teljesen üres gyomorral. A reggelinek könnyen emészthetőnek kell lenni, minimális fehérjét és zsírt tartalmazzon. A reggeli lehet néhány szelet mézes kenyér, vagy zabpehely, gabonapehely szója vagy rizs itallal. A verseny előtti órákban fontos a hidráció megtartása, a maratont megelőzően fogyasszunk legalább 2 liter folyadékot, ennek a fele legyen izotóniás sportital.

 

 

Futás közben

 

A verseny alatti vércukorszint megtartásáért már a rajt előtt 1 órával tennünk kell, ekkor együnk meg 1 energiaszeletet és a rajtot megelőző 60 percben igyunk meg fél litert sportitalt. A startot követően a frissítő állomások kínálatát használjuk ki vegyünk magunkhoz táplálékot és folyadékot is. Azáltal, hogy a versenyt megelőző napokban feltöltöttük a szénhidrát raktárakat a verseny első felében a bevitt tápanyagnak nem lesz teljesítményt növelő hatása, de a fáradság kitolásában jelentős szerepe lesz. A verseny ezen időszakában inkább a szilárdabb táplálékokat válaszuk (pl.: banán, energiaszelet, keksz). Ezek az ételek lassabban szívódnak fel és hatásuk is tovább tart. Amikor már jelentkeznek az elfáradás tünetei akkor lesz szükségünk nagyon gyors energia pótlásra, erre a különböző gélek a legjobbak. Szőlőcukrot csak a legvégső esetben fogyasszunk! Az egyenletes futó teljesítmény szempontjából fontos szerepe van a hidráció megtartásának, a folyadék veszteséget ellensúlyoznunk kell, ezért a verseny elejétől kezdve minden frissítő pontnál igyunk 1,5-2 dl folyadékot.

 

 

Sikeresen teljesítettük a maratoni távot a célba érkezést követően már a regenerációra kell összpontosítani.

 

Login

Rólam mondták

Loading Quotes...